Stopy procentowe bliskie zera

Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci w tym roku obniżyła stopy procentowe. Stopa referencyjna jest już nieznacznie powyżej zera.

Stopy procentowe ustanowiono na następującym poziomie:
– stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej (poprzednio 0,5%)
– stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej (poprzednio 1%)
– stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej (poprzednio 0%)
– stopa redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej (poprzednio 0,55%)
– stopa dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej (poprzednio 0,6%)

więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rada-Polityki-Pienieznej-ponownie-obniza-stopy-procentowe-7893373.html

Tak jak pisałem w newsletterach na które możesz zapisać się na https://pawelczerwinski.com/ rząd stara się wypchnąć oszczędności polaków do gospodarki. Niestety raporty o wypłacie 50 mld gotówki z „bankomatów” (źródło: https://twitter.com/Pekao_Analizy/status/1264892587275628544) i odłożeniu ich w skarpety nie są optymistyczne dla budżetu państwa. Oczywiście wypłaty oszczędności do twardej waluty nie są tylko wynikiem obawy Polaków o stabilność systemu bankowego (czy uzasadnione czy nie to inna sprawa), ale też efekt tego, że przy obecnym oprocentowaniu depozytów koszt alternatywny trzymania oszczędności właśnie w tych skarpetach wydaje się być znikomy (koszt utraconych korzyści, abstrahując, że gotówkę z wielkim apetytem niczym Pac-Man zjada inflacja).

Warto po raz kolejny uświadomić, że finanse publiczne opierają się w dużej mierze na wpływach z podatków, a w sytuacji lockdownu i przestawieniu społeczeństwa w tryb oszczędzania wpływy podatkowe znacząco spadły (źródła: https://gospodarka.dziennik.pl/…/7704118,recesja-polska-spa… oraz https://www.pragapld.waw.pl/ni%C5%BCsze-wp%C5%82ywy-z-pit-i…) inaczej mówiąc Państwo jest pośrednikiem od każdej transakcji dostając swój udział w postaci podatków = mniej transakcji, mniej prowizji.

Jaki to będzie miało wpływ na ceny nieruchomości? Zazwyczaj obniżenie stóp procentowych zwiększa popyt na kredyty, niestety obecnie trudno zakładać wprost taki scenariusz m.in. ze względu na hamowanie akcji kredytowej w większości banków. Na ten moment nie mam pomysłu jak rząd może wymusić na bankach bardziej liberalne podejście do podmiotów którym grożą problemy spowodowane reakcją na covid. Tutaj możemy spodziewać się dość kreatywnych rozwiązań. Niemniej możliwe, że część osób z gotówką będzie uciekała w nieruchomości inwestycyjne, natomiast obstawiałbym zwiększony popyt na „zwykłe kawalerki” niż „gotowce inwestycyjne”.

Zapewne część osób wstrzymuje się z inwestycjami na jesień, oczekując wyraźnych spadków. Czy będzie kolejny lockdown? Czas pokaże.

Bardzo ważne aby obserwować wycenę własnego portfela nieruchomości na wynajem w rentowności w ujęciu do AKTUALNEJ wyceny, a flipy dyskontować o REALNĄ inflację.

Aktualne informacje z rynku nieruchomości wraz z moim komentarzem, regularnie na Twojej skrzynce e-mail

Przewiń do góry